Teldan WebVision Site Map
 

Newsletter July 2017

19 July, 2017

 

יולי 2017, תשע"ז

 

שלום רב.

אנו שמחות להציג לפניכם את גיליון יולי.

הגיליון החודש מוקדש לקריאה בארץ ובעולם.

נשמח לקבל הערות, הארות ופניות.

מאחלות לכם קיץ בטוח וחופשה נעימה!

בברכה,
סיגל גבאי-גרד ודריה אולשנסקי

טבלת הקריאה בישראל 2016

על פי חוק הספרייה הלאומית, יש חובה למסור לספרייה כל פרסום שמודפס בישראל למעלה מ-50 עותקים. בפרסומים נכללים לא רק ספרים אלא גם עיתונים, כתבי עת ובשנים האחרונות גם ספרים דיגיטליים וספרים מוקלטים.  

אחד האתגרים המשמעותיים של הספרייה הלאומית הוא לנסות ולהגיע אל כל הספרים הרואים אור בארץ, בכל השפות ואל כל ההוצאות לאור. זאת, על מנת לאסוף ולאצור את כל הפרסומים – הן לטובת העיון והמחקר כיום, הן במטרה לשמר אותם למען הדורות הבאים.

לפי הדו"ח שהתפרסם על ידי הספרייה הלאומית לכבוד שבוע הספר, הנושאים הנפוצים בספרות המקור הם סיפורים על נשים בישראל, סיפורים הקשורים לשואה וסיפורים על יחסי משפחה. יש לציין שלא מעט ספרים עסקו בחיילים ובצה"ל – בהסתגלות לחיים שאחרי השחרור מהצבא, במערכות יחסים בין חיילות וחיילים, בשהות בכלא צבאי, ספרי זיכרון ועוד. לעומת זאת, בסוגת ספרי העיון, מספר הספרים העוסקים בצבא נמצא מגמת ירידה.

סקרים ומדדים בשימוש הספריות

כתבה זו באה לסקור את הכלים והמדדים שמטרתם לבדוק את שביעות הרצון של משתמשי הספריות בארצות הברית. המטרה של הסקרים לבדיקת שביעות רצון הלקוח היא להפיק מידע בעל ערך שאמור לסייע לספרנים לשפר את השרות. Project Outcome, from the Public Library Association (PLA), The Impact Survey, from the University of Washington  ו- The Edge Initiative, הם שלושה מדדים עיקריים המשמשים כיום את הספריות לבצע סקרים. המדדים פותחו על מנת לסייע לספריות להעריך את מידת היכולת לספק תוכניות ושירותים (בעיקר ספריות שאמורות לספק תכניות לימוד טכנולוגיות), ניתוח מידע ועדכון של מקבלי ההחלטות בתוצאות הסקרים.

 

הרגלי קריאה מסביב לעולם

דון קישוט הוא הספר הנמכר ביותר מאז המצאת הדפוס. הודו, תאילנד וסין הן המדינות הנמצאות בראש רשימת הקוראים בעולם, אולם רמת האוריינות הגבוהה ביותר נמצאת בפינלנד, נורבגיה ואיסלנד – במונחים של גישה לספריות, מחשבים, עיתונות וחינוך. 80% מהבריטים קראו ספר בשנה האחרונה. פרוט של אחוזי קריאה במדינות בעולם, וכן של ערים בארה"ב נמצא ברשימה הבאה.

20 שנים להארי פוטר - מזל טוב!

הסיפור המפורסם יצא לאור לפני כ- 20 שנה, והכתבה באה לסכם את ההישגים העיקריים של הסאגה שנגעה לליבם של מיליונים.

שינוי ביחס של ילדים ובני נוער כלפי מהגרים, פיתוח דמיון והעשרת אוצר המילים וכמובן התלהבות והשראה מקריאת ספרים.  
הסברים על הישגים אלה ואחרים תוכלו למצוא ב
כתבה הבאה.

הרגלי קריאה בקהילה - קפיצה לאנגליה במאה ה-18

 

כיצד מחירים של נרות ושל ספרים גרמו לתופעה של קריאה קהילתית באנגליה של המאה ה-18,

ובאיזה אופן אופנת רהיטים השפיעה על התפשטות תופעה זו במדינה?

הספר של Abigail Williams מזמין אותנו להכיר את העידן בו אנשים נטו להשתמש בזמנם הפנוי ללימוד וצבירת ידע בקהילה. הסופרת מדברת על תקופה בה התפתחה תופעת הקריאה בקהילה ומסביב לפעילות זו נוצרו עולמות שלמים.

לכתבה

תרפיה בספרות

פציעה חמורה או מחלה והטיפול הנדרש משפיעים על אורח ואיכות החיים של המטופל. כאשר מדובר בילד, ההשפעה היא עוד יותר משמעותית כיוון שהיא עלולה לשנות לא רק את חיי הילד אלא גם את חייו העתידיים ואת השקפת עולמו.

בנוסף למשפחה שעומדת בתקופה הלא פשוטה לצידו ומחזקת את הילד, קיימים משאבים נוספים שיכולים לעזור לו להתמודד עם המצבים הקריטיים בחייו - ואחד מהם זו ספרות. ספרות מיוחדת שמייצגת משאב משלים לסיוע במצב בריאותי קשה, ומנגישה עבור הילדים אפשרות של למידה והנאה.

דוגמאות של ספרים שיכולים לסייע לילדים במצבים קשים בחייהם אפשר למצוא במאמר הבא.

 

הגיליון יוצא בפורמט חדש המותאם למכשירי המובייל. אתם מוזמנים לשלוח לנו את כתובת ה- E-mail שלכם, על מנת לצפות בגירסה המותאמת למכשיר המובייל שלכם.

רחוב בן גוריון 2, מגדל ב.ס.ר 1, רמת גן, 5257334

טל: 03-6117500 | פקס: 03-6117501

customerservice@teldan.com / www.teldan.com

 


 

Copyright © 2008 Teldan Information Systems. All Rights Reserved. Created by Catom web design